Pozor na mšice
Dávno jsou ty časy, kdy jsme měli krásně rozkvetlou zahrádku. Sice se pomalu, ale jistě blíží jaro, zima však udeřila teprve nyní. Proto se dá očekávat, že zde stráví i část jarních měsíců. Proto se na rozkvetlou zahrádku ještě nějaký pátek nepodíváme. Co však můžeme nyní vidět? Místnosti plné rostlin, které jsme schovali před mrazem. A právě na těchto rostlinách můžeme dost často nalézt mšice. Co s nimi? Pokud na rostlince uvidíme jednu tečku, která by mohla připomínat mšici, můžeme si být jisti, že tu není sama. Mšice se totiž vyskytují ve větších počtech, spíše v koloniích. Podle teploty a kolonie se také může lišit barva, proto bychom se neměli ani barvou nechat zmást. Mohou být bílé, šedivé, černé, zelené, žluté i světle růžové. Nejúčinnější na tyto malé potvůrky je prevence. Díky prevenci totiž odhalíme malý počet a nemusíme tak složitě likvidovat celou kolonii.
Proč nám mšice vlastně vadí? Mšice sají z rostlin šťávu a tím rostliny vysilují. Na tomto místě pak rostlina ztrácí barvu - objevují se fleky. Takto mohou zlikvidovat celou rostlinu. Nejoblíbenější jsou u mšic pak mladé listy.
Pokud chceme tyto parazity zlikvidovat, máme několik možností. Pokud není mšic příliš, použijeme na rostlinu mýdlovou vodu. Tím máme velkou šanci, že mšice zlikvidujeme. V zimě se začínají krátit dny a teploty klesat, to způsobí, že se začnou líhnout samečci a mšice se množí. Proto kolikrát můžeme nalézt na rostlině opravdu velkou kolonii. Jak s ní zatočit? Ideální řešení je nasazení parazitické vosičky (Aphidius Alemani). V dospělosti tato vosička měří asi 2mm. Je tmavá a štíhlá. Vosička likviduje mšice tak, že naklade do jednotlivých mšic vajíčka. Ta jsou paralyzována a později uhynou - z těchto mšic se později líhne nová generace vosiček. Jedna samička vosy zlikviduje až 300 mšic. Zároveň při napadení mšice vypouští obranný feromon, který varuje ostatní mšice. Ty následně odpadávají z listů na zem, kde jich většina zahyne. Z venku si můžeme donést mšici kyjatku zahradní. Proti té je vosička bezbranná. Pokud nám v domě poletují zlatoočka, můžeme je využít nyní. Ty se mšicemi spolehlivě zatočí a jsou zdarma. Můžeme je nalézt v chladných částech domu. Pokud ani toto nepomůže, musíme se obrátit na finančně nákladnější chemické postřiky.
Autor: Radim Dvořák