Zahrada v říjnu
Říjen je měsícem, kdy se staráme o zahrádku a připravujeme ji na zimu. Je to další měsíc, kdy na naši zahradu přichází spousta změn. Hned ty první jsou velice dobře viditelné.
- Rostliny odkvétají a potřebují naši péči. Ty, co začínají hnědnout a zdánlivě usychají, ustřihneme za pomoci zahradnických nůžek u země. Všechny tyto zbytky vyvezeme na kompost, kde se z nich za několik měsíců stane kvalitní zemina.
- Pokud máme stále dostatek jablek, neváháme a pustíme se do moštování. Mošt je velice zdravé pití a využijeme tím většinu popadaných jablek, která nejsou vhodná k uskladnění. Zároveň také nebudeme tuto činnost provádět v teplotách blížících se k nule.
- V říjnu se listí na stromech i keřích zbarvuje a naši zahradu příjemně rozzáří. Zároveň také začne opadávat. Tento měsíc je tedy měsícem, kdy bychom si měli pořídit ty správné hrábě a začít s úklidem. Shrabané listí házíme opět na kompost, nebo si vyrobíme kompostér ze dřeva. Výjimku tvoří listí ořešáku. Toto listí pálíme. Obsahuje totiž látky, které jsou v kompostu nežádoucí.
- Dále zazimováváme jezírko. To chráníme sítí před opadem listí, které by vodu kazilo. Dále odstraňujeme hnijící vodní rostliny. Čím méně zbytků v jezírku přes zimu zůstane, tím lépe bude další rok jezírko i život v něm prosperovat.
- Dále také připravujeme sklep na uskladnění potravin. Neměli bychom jej zapomenout vymést a natřít vápnem. Dále jej vysíříme a vytvoříme zde dostatek polic, kde můžeme skladovat ovoce, zeleninu, kompoty, brambory, mléko a podobně.
- Pokud nám přijde zahrádka prázdná, můžeme tento měsíc využít k sázení stromů a to jak okrasných, tak užitkových. Jen nesmíme zapomenout na mírné zkrácení a dostatečnou zálivku. Tu provádíme až do prvních mrazů. Sázet takto můžeme jabloně, hrušky, švestky, meruňky, jeřáby nebo smrky, borovice, duby a podobně.
- V říjnu také lisujeme víno. Nenapadené hrozny dáváme stranou na okamžitou konzumaci nebo uskladnění. Zbytek lisujeme na mošt, burčák a následně víno.
- Koncem měsíce sázíme česnek. Nesmíme jej zasadit příliš brzo, aby nám ještě letos nevyklíčil. Pozdní výsadba je pak doprovázena obtížným kopáním v zmrzlé půdě a prací v zimě.
- Zeleninový záhon pak poryjeme a urovnáme. Tím se dostatečně prokypří a zelenině se zde bude další rok opět dařit. Plevel odvezeme na kompost. Čím důkladněji s ním zatočíme teď, tím méně práce s ním bude na jaře a po celý příští rok.
Autor: Radim Dvořák